Az AI legyőzheti-e a művészt és a művészetet?
Weiler Péter a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem doktorandusza, kutatási területe az emberi kreativitás és a mesterséges intelligencia. A beszélgetésben feltárjuk azokat a dilemmákat, amik ma a technológia kapcsán a képzőművészeket foglalkoztatják. Létezhet-e olyan forgatókönyv, hogy a művészet már nem csak az emberek között lesz értelmezhető, hanem akár két gép között is létrejön egy kreatív tér, ami hasonlít majd az általunk ismert művészetre?
A beszélgetés képek és fotók mentén tárja fel a témát, egy interaktív élményre számítsunk, ami felér majd egy művészeti alkotással.
Az előadás után bemutatásra kerül és megvásárolható lesz Weiler Péter április 4-én megjelenő életműkönyve, amely egy éven át tartó beszélgetések alapján készült. A könyv egy hibrid művészeti album és életrajzi kötet, amely több mint 300 oldalon keresztül mutatja be Weiler munkásságát, gondolatait és életútját. A kötetben nemcsak művészeti reprodukciók szerepelnek, hanem olyan témák is, amelyek Weilert hosszú ideje foglalkoztatják: AI és művészet, Balaton, Budapest, menni vagy maradni kérdése
Az előadóról: Weiler Péter – képzőművész, író, vállalkozó
Weiler Péter a kortárs magyar képzőművészet egyik meghatározó alakja, akinek munkássága a hagyományos és digitális művészeti formák határmezsgyéjén mozog. Már fiatalon a vizuális művészetek felé fordult, és tanulmányait az Egyesült Államokban, a Pratt Institute-ban végezte. Festőként és grafikusként vált ismertté, azonban folyamatosan kísérletezik a technológia és művészet összekapcsolásával. Művészi tevékenysége mellett médiavállalkozóként is ismert. Több digitális platform és kreatív projekt is kötődik a nevéhez.
Első magyar művészként értékesített NFT műalkotást kriptovalutáért, ezzel úttörő szerepet játszva a digitális műtárgypiac hazai fejlődésében. Az AI (mesterséges intelligencia) kreatív lehetőségeit is aktívan kutatja, és olyan projektekben vesz részt, ahol az algoritmusok és az emberi kreativitás együttműködéséből új művészeti formák születnek.
Festményei és grafikái gyakran társadalmi témákat dolgoznak fel, kritikus és ironikus hangvétellel reflektálva a modern élet jelenségeire. Kiállításai Magyarországon és nemzetközi szinten egyaránt nagy érdeklődést váltanak ki, és a művész folyamatosan új utakat keres a kortárs művészet és a digitális technológiák integrációjára.
Időpont: 2025. április 23. (szerda) 19:00
Helyszín: 1117 Budapest, Október huszonharmadika utca 8-10. (Libri 1. emeletén) – Scruton ALLEE
A rendezvény ingyenes, de regisztrációhoz kötött!
Vendégeinket kérjük, hogy programkezdés előtt legkésőbb 10-15 perccel érkezzenek meg! A felmerülő kérdésekkel kapcsolatban, illetve ha esetleg mégsem tudsz részt venni az eseményen, kérjük írj az [email protected] e-mail címre!